Poszukiwania eliksiru młodości

g400

„Starzenie to nie tylko zmarszczki i utrata jędrności skóry, ale także gorsze działanie całego organizmu zwłaszcza narządów, które z naszej winy szybciej się „zużywają”: szwankujące serce, nadmiernie obciążone stawy. Te procesy można spowolnić, a w niektórych przypadkach cofnąć” – przekonuje dr Barbara Jerschina, specjalistka medycyny przeciwstarzeniowej i estetycznej.

Starzenie (aging), jest skomplikowanym, długotrwałym, dynamicznym i nieodwracalnym procesem związanym z upływem lat, zachodzącym w ludzkim organizmie, który ma wpływ na wiele aspektów ludzkiego życia, związanych z aktywnością fizyczną, mentalną i społeczną. Rozpoczyna się niepostrzeżenie po okresie dojrzewania, nasila z biegiem czasu i prowadzi niestety do uszkodzenia wszystkich funkcji organizmu.

Mimo, że jest to proces fizjologiczny i dotyczący każdego z nas, współczesne pokolenia ludzi nie chcą pogodzić się ze zmianami związanymi ze starzeniem, zachodzącymi w ich organizmach. Z roku na rok na całym świecie rośnie liczba osób, dla których zachowanie atrakcyjnego wyglądu do późnej starości jest równie ważne, jak zachowanie aktywnego umysłu i dobrego zdrowia fizycznego. Mimo, iż starzenie to proces naturalny, już od dziesięcioleci zaznacza się tendencja, aby traktować go w kategoriach patologii („choroba starzenia”) wymagającej właściwej diagnostyki, profilaktyki i terapii. I właśnie w ten sposób narodziła się branża Anti-Aging.

Historia nowoczesnego, naukowego Anti-Agingu zaczyna się w 1970 roku, kiedy to pod wpływem teorii wolnych rodników (1956r.) Denhama Harmana powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Anti-Agingu skupiające biogerontologów badających możliwości przedłużenia życia ludzkiego. Kolejne lata przyniosły popularyzację tematyki Anti-Agingu, do czego szczególnie przyczyniła się Fundacja Przedłużenia Życia założona przez Saula Kenta i promująca suplementy diety jako sposób na przedłużenie życia. W ten sposób pojęcie Anti-Aging zaczęło funkcjonować w świadomości najpierw Amerykanów, potem całej ludzkości.

Jednak najbardziej dynamiczny rozwój tej dziedziny rozpoczął się po roku 2002 wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi i produkty takie jak:


  • preparaty odżywcze

  • usługi fitness

  • środki do pielęgnacji skóry (skin care)

  • zastępcza kuracja hormonalna

  • witaminy

  • suplementy diety

  • preparaty ziołowe

W tej chwili wartość branży Anti-Aging szacuje się na ok. 500 miliardów dolarów (obrót roczny), ale specjaliści tego rynku twierdzą, że osiągnie ona poziom 1 biliona dolarów przed 2025 rokiem!