Skwalen – tajemnica aksamitnej skóry

olives

Skwalen został odkryty przez Japońskich naukowców w 1906r. dzięki badaniom nad rekinami. Wątroba rekina jest bardzo bogata w skwalen, dzięki temu mogą one żyć w głębinach bez dostępu słońca, w niskiej temperaturze i przy małej zawartości tlenu.

Do lat 80-tych skwalen był pozyskiwany głównie z wątroby rekinów, jako najbogatszego źródła tego związku, jednak obecnie jest on otrzymywany przede wszystkim z materiałów roślinnych, głównie z oliwy z oliwek.

Zainteresowanie skwalenem w kosmetyce wynikło z faktu, że jest on naturalnym składnikiem ochronnej warstwy lipidowej skóry i włosów produkowanej przez ludzkie gruczoły łojowe, a także wchodzi w skład spoiwa międzykomórkowego naskórka. Zawartość skwalenu w ludzkim sebum u młodej osoby mieści się w granicach 10-15%. Począwszy od 25 roku życia, ilość skwalenu w skórze maleje i w granicach 50 roku życia spada poniżej 5%.

SkwaLEN jako substancja chemiczna jest niestabilny i pod wpływem tlenu z powietrza i promieniowania UV, ulega łatwo utlenieniu i rozkładowi, dlatego jako składnik kosmetyczny wykorzystywana jest tylko stabilna, nasycona pochodna zwana SkwaLANEM. Pod względem właściwości kosmetycznych skwaLAN wykazuje takie samo działanie, a dodatkowo stosowany zewnętrznie na skórę, nie ulega rozkładowi do niekorzystnych związków chemicznych.

Skwalan zaliczany jest do drogich składników kosmetycznych, spotykanych głównie w ekskluzywnych kosmetykach. Jest on bardzo często wykorzystywany w kosmetykach japońskich.
Skwalan to bardzo istotny, naturalny składnik, decydujący o odpowiednim stanie skóry.

 • Zaliczany jest do lekkich olejków, które szybko wnikają w skórę, bez pozostawiania poczucia tłustości, spotykanej przy niektórych olejach roślinnych.
 • Jako składnik spoiwa międzykomórkowego, wpływa na utrzymanie odpowiedniej, ciekłej struktury wodno-lipidowej, która zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry.
 • Jako jeden z ważnych elementów sebum, czyli zewnętrznej warstwy lipidowej skóry, zapewnia miękkość, elastyczność oraz chroni przed parowaniem wody z wnętrza skóry, dodatkowo wykazuje działanie ochronne przed inwazją bakterii i grzybów oraz przed działaniem promieniowania UV i innymi czynnikami środowiska.
 • Skwalan to również antyoksydant, chroniący lipidowe struktury skóry przed utlenianiem i wolnymi rodnikami.
 • Działa nawilżająco, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, lekko natłuszcza. Jest on polecany w produktach przeciwzmarszczkowych, dla cer dojrzałych, które utraciły naturalną zawartość skwalenu.
 • Posiada również właściwości gojące drobne uszkodzenia skóry i stany zapalne.
 • Ważną funkcją skwalanu jest zwiększanie transportu składników aktywnych w głąb skóry. Skwalan jako drobna cząsteczka, o wysokim powinowactwie do lipidowych struktur naskórka, dobrze penetruje do głębszych warstw skóry i stanowi bardzo dobry nośnik dla składników biologicznie aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach.
 • Skwalan utrwala również zapachy.
 • Jest to produkt hypoalergiczny, zgodnie z badaniami stosowany nawet w stężeniu 100% nie powoduje podrażnienia skóry. Jest on opcją dla cer bardzo wrażliwych, które nie tolerują naturalnych olejów roślinnych.
 • Jest zaliczany do składników o niskim stopniu komedogenności (nie zatykający porów).
 • Skwalan dostępny w ofercie jest produktem całkowicie roślinnym, otrzymywanym z oliwy z oliwek. Jest to olejek o niezwykle wysokiej trwałości i stabilności.

Nie ma komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *